Retsept: taimne borš

Võib kõlada uskumatult, aga seda Ukraina päritolu suppi saab teha ka ilma lihata. Kinnitan, et see maitseb vähemalt sama hea - kui mitte parem! Kuna igaühel on tavaliselt nipid puljongi keetmiseks, siis ka köögiviljapuljongi tegemiseks on vaja kannatlikkust ning pikema retsepti puhul võib arvestada tegemise ajaks ~3 tundi. Kiirema versiooni saab valmis 1,5 tunniga. Pikemas versioonis keedan supipõhjaks köögiviljapuljongi, kiiremal ajal jätan selle etapi vahele.
Boršile iseloomuliku hapu maitse andmiseks kasutan äädika asemel sidrunimahla, nii on lihtsam suppi enda maitse järgi "õigeks timmida" ja sidrun käitub ka vähemäkiliselt.


Kiirem versioon boršist


1 suurem sibul
3 keskmist porgandit
800g riivitud keedupeeti
Tomatipasta 680g (NB! 100% purustatud tomatid ilma lisatud suhkru, soola jms. Näiteks Reggia tomatikaste klaaspudelis või Pomi tomatipasta.)
1-2 keskmise suurusega sidrunit
2 kartulit
300 g peakapsast
2 tl soola, pipart
3-4 küüslaugu küünt
Praadimiseks rafineerimata rapsi- või oliiviõli
Serveerimiseks


Hakin sibula peenelt ning riivin porgandid. Panen suure panni keskmisele kuumusele ja valan sinna üsna rikkalikus koguses oliivi- või rapsiõli, praen sibula õlis klaasjaks ning lisan riivitud porgandi. Segan aeg-ajalt ja ootan, et porgand oleks hästi läbiküpsenud ning kogu sibula-porgandisegu juba isegi kergelt-kergelt pruuniks küpsenud servast. Vajadusel lisan õli.
Lisan sibula-porgandisegule riivitud keedupeedi, tomatipasta, 1 tl soola, jahvatan ka maitse järgi pipart. Segan läbi ning pressin sellele juurde 1-2 sidruni mahla. Vajalik sidrunimahla kogus sõltub paljuski sidruni suurusest ja vahel teeb mõni sidrun juba üksi kogu supi piisavalt hapuks. Seepärast soovitan esialgu pressida 1 sidruni mahla, proovida segu ja vajadusel lisada sektorihaaval ka teise sidruni mahl, sega korralikult ja proovi pärast iga lisamist, kas supipõhjal on õige tasakaal ja õige borši maitse. Kuumuta boršipõhja 15-20 minutit.

Pane samal ajal keema 1 liiter külma vett (pikema versiooni puhul 1 liiter varem valmiskeedetud köögiviljapuljongit*), lõika kartul kuubikuteks ja kapsas peenikesteks ribadeks. Parem on vältida pikki ribasid, vastasel juhul on pärast suppi keeruline süüa. Kui vesi (või puljong) keeb, lisa kartul ja kapsas, 1 tl soola, keeda 8-9 minutit, kuni köögiviljad on al dente pehmed - mitte toored ega ka ülekeedetud. Hamba all peab olema õrnalt tunda veel kartuli ja kapsa algne olemus. Kui see hetk on käes, lisa boršipõhi ja suure laia noa seljaga katkipressitud küüslaugu küüned. Kui lisad boršipõhja, siis köögiviljade valmimine suures osas lõpeb, Sega kõik korralikult läbi ja maitse, kas soola ja pipart on sinu maitse järgi õigesti. Keeda madalal kuumusel 20-30 minutit.

Serveerimisel lisada hapukoort või taimset hapukoort, tilli ja värskeltjahvatatud pipart.

Parem on, kui saad lasta supil seista paar tundi enne söömist, nii jõuavad maitsed omavahel harmoneeruda. Ilmselt see on see õige sõna, sest mingil põhjusel maitseb borš alati paremini järgmisel päeval - seepärast on mõistlik teha seda alati ka suuremas koguses.

*Kui sul ei ole aega, et ise mahedamaitselist köögiviljapuljongit keeta, vali rahuliku südamega kiirem versioon ja tee see vee baasil. Palun ära kasuta puljongikuubikuid ega poesmüüdavaid puljongeid. Need on kahjuks liiga intensiivse maitsega ja rikuvad supi ära.
Eelmine
Retsept: piimavabad pannkoogid 
Järgmine
Millal jõuab taimne piim koolidesse?

Lisa kommentaar

Email again: