Millal jõuab taimne piim koolidesse?

Erinevate uuringute järgi on hinnanguliselt kuni kolmandik (iga kolmas!) Eesti inimene laktoositalumatuse- või tundlikkusega.
Et elukvaliteet ja võime olla aktiivne laktoositalumatuse tõttu ei kannataks, soovitavad arstid
esmajärjekorras loobuda lehmapiima tarbimisest nii joogiks kui sellest toitude valmistamisel. 

Tänu kooliõpilaste enda algatustele on hakatud mõtlema ka sellele, kuidas koolides saaks lehmapiima asemel tarbida mõnd taimset piima, samal ajal mõeldes ka sellele, et õpilased saaksid muust pakutavast toidust kõik vajalikud ained kätte.
Kuigi tõsi, kooliõpilaste number üks mure on meie toitumisvalikute mõju kliimale, ja neil on õigus! Piima- ja lihatööstus vastutavad kogu maailma tekkivatest kasvuhoonegaasidest 25% eest, sellest suurim osa tuleb piima- ja lihatootmisest. 

Valik taimseid piimasid


Kust saada kaltsiumi?

Seni on olnud tänu pikaajalisele koolipiimatoetusele arusaadav, miks eelistatakse lasteaedades ja koolides lastele anda lehmapiima - see on üsna väikest päevast toidueelarvet silmas pidades odav või isegi tasuta ning annab võimaluse ilma pikema analüüsita täita päevanormina lastele ettenähtud toitainete, sh kaltsiuminormi. 
Küll on näidanud aastatepikkused uuringud, et tegelikult saab endale vajaliku kaltsiumi kätte ka taimsetest allikatest - tõsi, selleks peab alguses veidi rohkem mõtlema ja sööma rohkem rohelisi lehtköögivilju ning muud taimset toitu, kui lehmapiima juues. 

Hiljuti avaldatud Harvardi teadlaste raportist selgub, et piimatoodete tarbimise ja tugevate luude vahelise seose kohta puudub adekvaatne teaduslik alus. Raporti koostamisel uuriti üle 100 teadusuuringu andmeid

Ehk ongi nüüd, pärast viimaste usaldusväärsete teadusuuringute tulemuste avaldamist aeg hakata arvestama teadustööde tulemustega ka meie riiklikes toitumissoovitustes, koolimenüüde koostamisel ja igapäevastes valikutes poeleti ees.

Peame leidma hüüdlausele "Piimast saab kaltsiumi!" ka mõne taimse alternatiivi. Tunnistada, et kaltsiumi saab ka mujalt ning anda hukkamõistuta nõu, kuidas toituda, kui lehmapiim on menüüst välja jäetud.
Lihtne otsing näitab praegu seda, et seni on ametlikud soovitused andnud ebapiisavaid juhiseid neile, kes lehmapiima tervise või muude põhjuste tõttu enam ei joo.

Igapäevaselt poes valikuid tegeval emal, isal või koolimenüüde koostajatel on ääremärkuse korras antud soovitused liiga napid, et leida täisväärtuslikud asendused lehmapiimapõhistele retseptidele.

Vähemuses kliima- ja loomakaitsjad

Seni on olnud nii, et kui Eesti Toiduliit teeb kampaania "Piim on dope" või "Sealiha, hea liha", et suunata noori ja täiskasvanuid rohkem lehmapiima ning liha tarbima, siis selle vastuseks teevad kliima- ning loomade heaolu peale mõtlevad huvirühmad vastukampaania, kus toovad välja argumendid, mis näitavad, et saab ka enda ja teiste tervist kahjustamata eluks vajalikud toitained kätte. Jah, lehmapiimata.

Olukorras, kus koos teiste Euroopa Liidu riikidega oleme osa Euroopa Rohelisest kokkuleppest ning liigume kliimaneutraalse majanduse suunal aastaks 2050, tunduvad riigi rahastatud kampaaniad suurendamaks kliimale kahjulikke harjumusi tõesti küsitavad. 

Ka ilma kampaaniateta tarbime soovitustest 2 korda rohkem liha, kui tervisele kasulik ja oleme tõenäoliselt seetõttu ka haigemad.

Kas hind on parem argument kui tervis?

Argument, mis teeb lehmapiima odavaks ja kättesaadavaks päevase toitainetäitmisenormi vahendiks, ei peaks olema see, mis takistab koolides taimsete piimaalternatiivide pakkumist.

See tundub pigem mõttelaiskusena ja soovina olla vaba uute lahenduste käivitamise riskist. Kui on selge, et osad noored soovivad oma koolilõuna juures näha taimseid piimasid tervislikel põhjustel ning teised eelistavad neid, et vältida kahju tegemist loomadele või ümbritsevale keskkonnale, siis on täiskasvanute kohus lahendada see ülesanne nii, et ka lehmapiimata saaksid noored kasvamiseks vajalikud ained kätte.
Ja ainult vanade hüüdlausete teadmisest enam tõesti ei piisa.
Eelmine
Retsept: taimne borš
Järgmine
Kas kaerapiim või kaerajook?

Lisa kommentaar

Email again: